Kulak Ağrısı NedenleriKulak ağrısı nedenleri yalnızca kulak değil tüm vücutla alakalı bir sorundan dolayı da yaşanabilir. İnsan vücudundaki beş duyudan biri olmasıyla öneminin ve bakımının gerekliliğinin yadsınamayacağı kulak, işitme görevini üstlenen ve kendi içinde farklı bir anatomik yapısı bulunan bir organdır. Genel olarak iç ve dış kulak olarak iki kısıma ayrılarak incelenen kulak, duyma işlevinin yanı sıra dengeyle alakalı yapıları da içinde bulundurmaktadır. Ömür boyu fiziksel olarak büyümesinin hiç kesilmediği de bilinen bu organ, vücudun en dinamik yapılarından biridir. Bu derece önemli bir yapıda hissedilen ağrı, yalnızca kulakla alakalı bir durumun belirtisi de olmayabilir. Beyin, diş, boğaz gibi pek çok organla ilgili rahatsızlığın alarmını da kulak ağrılarından alabiliriz. Zaman zaman her insan kulak ağrısı rahatsızlığından şikayet eder. Baş ağrısı gibi günlük hayatta sık rastlanan ve hafif dozda geçtiği söylenemeyecek kadar rahatsız edici ağrı verebilen kulaklar ihmal edilmemelidir. Ağrıları genellikle farklı organların tetiklediği unutulmamalıdır.

İç Kulak ve Dış Kulak Ağrıları

İç kulak ve dış kulak olarak ağrıların iki ayrı kategoride incelenmesi daha sağlıklı olacaktır. Dış kulak dendiğinde akla kulağın dışarıdan gözüken kısmı gelir. Genellikle kulak derisinin iltihabıyla ilgili problemler bu bölgenin ağrısına neden olur. Kulağın içine doğru giden kanal da dış kulak olarak değerlendirilebilir. Bu bölge kıllarla ve salgı bezleri ile kaplıdır. Kıllar ve salgı bezleri yabancı maddelerin kulağın içerisine girmemesini sağlarlar. Salgı bezinden salgılanan maddeye serumen adı verilir, koyu sarı renkli ve farklı kokulu bir maddedir. Bu madde genellikle fazlalaştığında ve kulağın dışına doğru taştığında kulak pamuğu ile temizlenir. Aslında bu madde kulak zarını bakterilere, mikroplara, mantarlara karşı korumaktadır. Serumenin kulağın dışına taşması kötü bir görüntü oluşturur ve temizlenmesi gerekir fakat çok sık duş alma, kulağa su kaçması maddenin kaybolmasına neden olmaktadır.

Kulak Ağrısı Nedenleri

Temizlenirken kullanılan kulak pamukları da kulak yolunu zedeleyebilmektedir. Kulak mikrop kaptığında akıntı gelebilir, kıkırdağa dokunulduğunda acı hissedilebilir hatta duyma azlığı yaşanabilir. Böyle durumlarda hemen kulak burun boğaz doktoruna başvurabilmektedir ve kulağa su girmesi engellenmelidir, bölge hafifçe silinmelidir. Doktorlar tedavi için genellikle antibiyotik içeren damlalar kullanılmasını ister.

Son zamanlarda kulak deldirme modasına paralel olarak kulak iltihaplanmalarında artış görülmeye başlandı. Özellikle kıkırdak bölümünün deldirilmesi sonrası çok sık şişme, iltihaplanma, kanama, ağrı ve yara oluşumu şikayetleri görülmekte. Oluşan şikayetlerden önce kıkırdak bölgesinin deldirilmesinin farklı riskleri vardır. Bu bölgede beyinle ilgili sinirler bulunur. Delme işleminin bu sinirlerin üzerine yapılma ihtimali yüksektir ve yapıldığında şiddetli baş ağrılarına sebep olabilir.

İç kulağa göz atıldığında ise daha ağır rahatsızlıklar yaşanabilmekte. Bu sorunlar genellikle bu bölgede bulunan kulak içi sıvısıyla alakalıdır. Bu sıvı sadece kulakla ilgili değil tüm vücutla alakalıdır. Vücudun dengesini bu sıvı sağlar. Yaşanan çeşitli hastalıklarda bu sıvının basıncında oynamalar olur ve kulakta çınlama, tıkanma, işitmede azalma yaşanır. İleri boyutta baş dönmesi, kulak çınlaması, mide bulantısı, kusma, denge kaybı, ishal görülebilir.

Bazen de günlük hayatta uçağa binildiğinde, denize dalındığında kulak basınca uğrayabilir ve rahatsızlıklar meydana gelebilir. Kulakların en önemli duyulardan biri olan işitme görevini yerine getirmesinin yanında tüm vücudu ilgilendiren sinirler, sıvılar, bağlantılar da kulak üzerinde bulunmaktadır. Bu yüzden bakımına ayrıca önem verilmelidir. Yaşanan rahatsızlıklarda doktorlara başvurulmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 26.10.2014 07:19:29

Kulak Ağrısı Nedenleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

15 Yorum Yapılmış "Kulak Ağrısı Nedenleri"

Emir

Cevap Sayısı: 0
kulağım sabahtan beri tıkalı
basınç yaptı ne yapmalıyım
SAYGILARIMLA...

2014-10-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

tembelogrencı

Cevap Sayısı: 0
Merhaba benim dünden beri sağ kulagımda cok acı bır agrı var bırkac kere yuzmusutum ve daha yeni yuzmeyi ogrendim basınca maruz kaldıgından dolayı olabılırmı pei neden tek taraf ceneme kadar yayılıyor agrı ama cenemde herhangı bır curuk yok ne yapmalıyım tesekkurler

2014-09-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

Nurcan

Cevap Sayısı: 0
Kulağımda şişlik var ve cok ağrıyor

2014-08-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

Aynur

Cevap Sayısı: 0
Kulaklarımda tıkanıklık vardı doktora gittim kir varmış temizledi fakat şimdi daha fazla sanki basınç var gibi ne yapmam gerekir saygılarımla

2014-07-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ummuhan

Cevap Sayısı: 0
Kulağımda uğultu oluyor , sizce ne olabilir?

2014-06-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

esra

Cevap Sayısı: 0
kulağım çok ağrıyor ne yapmam gerekir

2014-03-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

uğur

Cevap Sayısı: 0
kulağım ağrıyo

2014-03-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

Mehmet

Cevap Sayısı: 0
Çok ağrıyo orta bölüm böle hafif rüzgarlar esiyor sanki kulagımın içn de ne olabilir ??

2014-03-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

sena

Cevap Sayısı: 0
ya çok fena ağrıyoo

2014-02-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

adem demir

Cevap Sayısı: 0
kulaklarım çok ağrıyo

2013-06-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

besra

Cevap Sayısı: 0
benim kulağım acıyo

2013-06-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

şeyma fatma ve ayşenur

Cevap Sayısı: 0
,biz üçüz olarak kulaklarımız agrıyor acaba sebebi nedir

2013-05-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

betül

Cevap Sayısı: 0
kulağımın arkasında şişlik var ve igne saplanması gibi saplanıyor doktorum hap verdi kullanınca geciyor kullanmayınca şişiyor hapları yutmayınca uyuyamıyorum şiddetli agrılar geliyor neden?

2013-05-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

Derya

Cevap Sayısı: 0
Bugun saatlerce kulagim agridi ve bogazimda sisti disimde intahaplanma oldu onceki gun acaba bunun etkisi varmidir.

2013-04-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Kulak Ağrısı Nedenleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Kulak Ağrısı Nedenleri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Kulak, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mart - 2018