Kulak Ameliyatı

Kulak Ameliyatı

Kulak ameliyatı; genellikle kulak zarı ve orta kulakta meydana gelen rahatsızlıklar için yapılır. Kulak zarının delinmesi ve kronik orta kulak rahatsızlığı hastalıklarında uygulanan ve 'Timpanoplasti ' adı verilen bu ameliyat genel olarak kulak zarı ve orta kulakta bulunan işitme sisteminin onarılması aynı zamanda da orta kulakta ki ve kulak arkasında bulunan mastoid kemik içinde bulunan iltihabın temizlenmesi işlemidir. Ameliyat, hastalığın boyutlarına göre sadece kulak zarındaki deliğin onarılmasına ' Timpanoplasti ' mastoid kemik içinde bulunan iltihabın temizlenmesine de ' Mastoidektomi ' adı verilir. Bu ameliyatların kombinasyonuna ise ' Timpanomastoidektomi ' adı verilmektedir. Ameliyatlar bu üç ana başlık altında bulunan rahatsızlıklar da yapılmaktadır. Bu ameliyatlar dışında kulak ameliyatı estetik amaçlı da yapılmaktadır.

Timpanoplasti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Hastanın kulak zarında delik olması ancak önemli bir işitme kaybı bulunmayan, kulağa su kaçmadıkça akıntısı olmayan hastalarda kulak zarında bulunan deliğin kapatılmasına yönelik yapılacak olan bu ameliyat genel olarak hastanın kulağının banyo sırasında ve yüzme sırasında sudan korunmasını ortadan kaldırarak hastanın hayat kalitesini arttırmaya ve zaman ilerledikçe oluşabilecek işitme kaybını önlemek amacıyla hastanın isteği doğrultusunda yapılır.

Hastanın kulağını sudan korumasına, burun ve sinüs bölgesinde kulak akıntısına neden olabilecek iltihap odağı bulunmamasına rağmen sürekli tekrarlayan kulak akıntıları hastanın isteği halinde yaşam kalitesini arttırmak amacıyla hem de ilerde oluşabilecek işitme kaybı ve iltihaba bağlı ciddi problemlerin oluşmasını önlemek amacı ile zarda bulunan deliğin kapatılması gerekir. Bu ameliyatın yapıldığı sırada hem zarda bulunan deliğin kapatılması hem de sesi ileten küçük orta kulak kemikçiklerinde ki problemlere karşı müdahale edilmektedir.

Orta kulak ve mastoid kemik içiresinde kemiği eriterek ilerleyen iltihaba ' Kolesteatoma ' adı verilir. Kolesteatoma adı verilen bu iltihabın orta kulakta görülmesi halinde mümkün olan en kısa sürede ameliyat ile bu iltihabın temizlenmesi gerekir. Kolesteatomalı hastalarda işitme sisteminin korunması veya onarılması ikinci planda olup asıl öncelik hastanın yüz felci, iç kulak kaynaklı işitme kaybı ya da kafa içi komplikasyonların ( menenjit, beyin apsesi vb. ) oluşmasına fırsat vermeden iltihabın temizlenmesidir.

Ameliyat Tekniği;

Ameliyat tekniğine karar verilirken ameliyat olacak hastanın durumu, deliğin zar üzerindeki yeri, kulak kanalının yapısı, ameliyat sırasında kulak arkasında ki mastoid kemiğe müdahale yapılıp yapılmayacağı, cerrahın ve hastanın tercihleri doğrultusunda karar verilerek yapılır. Ameliyat sırasında orta kulak ve mastoid kemikte, mikroskop altında birbirinden çok farklı cerrahi teknikler uygulanmasına karşın hasta ve hasta yakınlarının ameliyata dair görebildikleri ciltteki kesi ile sınırlıdır ve bu konu sıklıkla sorular sorulmaktadır.

Tiimpanoplasti ameliyatı kulak kanalı içinden, kulak içinden ya da kulak arkasında yapılan kesiler yolu le gerçekleştirilir. Sadece zarda bulunna ufak bir deliği onarmak için ek bir kesi olmadan kulak kanalı yoluyla ameliyat gerçekleştirilirken zarın orta ve arka kısmında ki delikler de kulak içinden, zarın ön kısmında ki ve mastoid kemiğe yapılması gereken müdahale durumlarında kulak arkasından kesi yapılarak uygulanan yaklaşım tercih edilmektedir. Bu konuda asıl karar ameliyatı yapacak olan cerrahın tercihidir.

Kulak zarının onarılmasında en sık kullanılan doku şafak adalesinin kılıfıdır. Bu doku cerrahi müdahale yapılacak olan yere yakın olduğundan ameliyat sırasında kolayca temin edilebilmektedir. Kulak kanalı önünde bulunan kıkırdağın zarı ya da hazır materyaller ( uygun işlemlerden geçirilmiş, steril beyin zarı parçaları gibi materyaller ) de kullanılabilmektedir. Son yıllarda özellikle kulak zarında bulunan büyük deliklerde kulak kanalı önünde ki kıkırdaktan elde edilen ince kıkırdak şeritler kullanılarak yapılan onarım ( kıkırdak timpanoplasti ) hem uygulamanın kolaylığı hem de sonuçların başarısı nedeni ile giderek daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır.

İşitmeyi ileten kemikçiklerde bulunana bir hasar nedeni ile sesin iletimini sağlamaya yönelik bir onarımın yapılası gerektiğinde çeşitli materyallerden yapılmış protezler, kulak kanalı önünde ki kıkırdaktan elde edilen parçalar, orta kulak kemikçiklerinin kendisi gibi pek çok farklı malzeme pozisyon ve şekil verilerek kullanılabilmektedir.

Ameliyat Sonrası;

Hastalar genellikle ameliyat oldukları birinci gün pansumanları yapılarak hastaneden taburcu edilirler. Mastoid kemikte müdahale yapılmayan ameliyatlarda genellikle 10-14 sonunda kulak içindeki özel süngerler temizlenmekte ve hastaların kulaklarını sudan korumaları gerekir. Ameliyat sonrasında ameliyat bölgesinde oluşabilecek enfeksiyon ve reaksiyonları önlemek amacı ile antibiyotik ve kortizon içeren kulak damlaları kullanmaları önerilir. Bu grupta iyileşme süresi yaklaşık olarak 3-4 hafta da tamamlanmaktadır. Genel olarak ameliyattan sonra ki ilk ay içinde gribal enfeksiyonlardan ve darbelerden korunmak, uçak ile seyahat etmemek gerekir. Bu tür hastalar da ameliyatın teknik ve fonksiyonel başarı oranı patolojinin boyutuna ve ameliyat öncesi işitme seviyesine bağlı olarak genellikle iyidir.

Ameliyat sırasında mastoid kemiğe müdahale yapılan hastalarda ise yapılan cerrahinin tipine göre değişen sürelerde pansuman yapılması gerekmektedir. Bu grupta iyileşme süresi diğer kulak ameliyatlarına göre uzun sürmektedir. Bu hastalarda gerçekleşen işitme kazancı genellikle diper gruba göre daha az olmaktadır. Özellikle kolesteatomanın yüz siniri ve iç kulak komşuluğunda yerleşmiş olması durumunda sinire ve işitmeye zarar vermemek için bu bölgelerde kemik kazınamamakta ve geride hücresel düzeyde hastalık kalabilmektedir. Mastoid kemiğe müdahale edilen hastalarda kolesteatomanın tekrarlama riski yüksek olduğu için ameliyat sonrasında hastanın düzenli aralıklarla kontrol muayeneleri yapılmalıdır. Bu tür hastalarda işitme iletim sisteminin onarılmasına yönelik müdahaleler, kolesteatoma küçük odaklar halinde tekrarladığında ya da 6-12 ay sonra yapılacak ikinci bakış kontrol ameliyatında yapılabilmektedir.

Sonuç olarak timpanoplasti ameliyatları için her hastaya uyacak standart bir yaklaşım bulunmamaktadır. Ameliyat sırasında kullanılacak cerrahi teknik ve uygulamaların özellikle kolesteatomalı vakalarda olmak üzere, çoğu zaman hastanın ve hastalığın özellikleri, cerrahi sırasında saptanan faktörler ve cerrahın deneyimli olması etkilidir.

Estetik Amaçlı Kulak Estetiği;

Görünüm açısından sizi rahatsız eden kulaklar için estetik ameliyat düşünülebilir.Estetik olarak yapılan kulak ameliyatları genellikle kepçe kulak için yapılır. Kepçe kulak için genel olarak yapılan ameliyatlar en fazla bir saat sürer ve lokal anestezi ile yapılarak müdahale edilir. Kepçe kulak ameliyatı ölümcül risk taşımayan estetik ameliyattır.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İp ile yapılan kepçe kulak ameliyatı kulak kıkırdağının geriye doğru alınması işlemidir. Bu işlemin yapılması esnasında özel estetik ipleri kullanılmaktadır. İple yapılan kepçe kulak ameliyatları lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Lokal olarak yapılan bu işlem hissedilir fakat acı duyulmaz.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası;

İp ile yapılan bu ameliyat sonrasında ameliyat esnasında olduğu gibi ameliyat sonrasına da hasta için son derece rahattır. Ameliyat sonrasında hastaya minik bir bandaj çıkarılması yapılabilir. Hastalar genellikle akşamları doktorların söyleyecekleri şekilde evde kendileri de yapabilirler. İple yapılan kepçe kulak ameliyatından bir gün sonra hasta normal yaşantısına rahatlıkla dönebilir ve duş alabilir. Bu ameliyat sonrasında bakım da oldukça kolaydır. Kulakları fiziksel etkilerden korumak gerekir. Halı saha veya kulağa zarar verebilecek her türlü etkenden bir müddet uzak durulması gerekir.

Son Güncelleme : 13.04.2021 12:16:32
Kulak Ameliyatı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Kulak Ameliyatı Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Kulak Ameliyatı"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Kulakta Ses Yankılanması
Kulakta Ses Yankılanması
Kulakta ses yankılanması, dış dünyadan ses gelmediği durumda kulakta duyulan uğultu, yankı, gürültü gibi sesler çınlama olarak tanımlanır. Kulakta ses yankılanması aslında bir hastalık değil, işitme sisteminin bir sorunudur. Bu iştahsızlık, karın ağr...
Kulak Zarı Çökmesi
Kulak Zarı Çökmesi
Kulak zarı çökmesi, birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Hastalık başlangıçta kendini gizleyebilmektedir. Farklı nedenlere bağlı olarak kulak bölgesinde vakum etkisi oluşarak kulak zarı orta kulağa doğru çökebilir. Meydana ge...
Oksijenli Su İle Kulak Temizleme
Oksijenli Su İle Kulak Temizleme
Oksijenli su ile kulak temizleme , kulakların tıkanmasından dolayı uygulanmakta olan bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulanması uzun zamanlardan beri kullanılmaktadır ve uzman doktorlar tarafından en çok tavsiye edilmekte olan yöntemler arasında ilk sıra...
Kulak Kaşıntısı
Kulak Kaşıntısı
Kulak kaşıntısı, vücudun dışarıya açılan beş duyu organı arasında olan kulakta sıcaklık artışıyla oluşan terleme ve enfeksiyonlar nedeniyle kaşınma hissi oluşmasıdır. Bu kaşıntı oldukça rahatsız edicidir. Yaz aylarında terleme ile artan şikayetler, g...
Orta Kulak Ameliyatı
Orta Kulak Ameliyatı
Orta kulak ameliyatı, kulak ameliyatlarının çoğu orta kulak sorunları için yapılır. Bu da genellikle orta kulak iltihaplarında söz konusu olur. Orta kulakta oluşan iltihaplar çoğunlukla ilaçla tedavi edilse de, kronik hale gelmiş olan iltihaplarda ce...
Kulak Basıncı
Kulak Basıncı
Kulak basıncı, düzensizliğinin meydana getirdiği hastalığa “Barotravma” denir. Barotravma kulak zarının iç ve dış kısımları arasındaki basınç farklılığı nedeniyle oluşmaktadır. Kulak içinde bulunan ortak kulaktaki basınç vücut iç hava basıncı ile...
Kulağın Altında Ağrı
Kulağın Altında Ağrı
Kulağın Altında Ağrı, oluşumu en fazla görülme nedeni olarak kulağın ortasında bulunan östaki borusunun tıkanması nedeniyle meydana gelmektedir. Bu tıkanmalar ise genellikle soğuk algınlığından dolayı, aşırı derecede yüksek olan sese uzun süre mar...
Yutkunurken Kulaktan Ses Gelmesi
Yutkunurken Kulaktan Ses Gelmesi
Yutkunurken kulaktan ses gelmesi, kulak iltihapları ve kulak enfeksiyonlarına bağlı olarak gerçekleşmekte olan bir durumdur. Bu hususta kulaktan çıt diye ses gelmesi kişilerce şikayet konusu oluşturmaktadır. Tüm insanlar bir şeyler yerken kulaklarınd...
Kulak Ağrısı Nasıl Geçer
Kulak Ağrısı Nasıl Geçer
Kulak Ağrısı Nasıl Geçer, Kulak ağrısı bilindiği üzere hassas bir konudur. Genelde çocuklarda görülen bir rahatsızlık olsa da yetişkinlerde de görülmektedir. Özellikle geceleri seyreden bu kulak ağrısına maruz kalan kişilerde bir zonklama veya yanma ...
Ani İşitme Kaybı
Ani İşitme Kaybı
Ani işitme kaybı, işitme duyusunun ani bir şekilde azalmasıyla yaşanan bir rahatsızlıktır. Tıbben 3 günden az sürede meydana gelen, birbirini takip eden 3 ses frekansında en az 30 desibellik sinirsel tipte işitme kaybı yaşanmasıdır. Bu rahatsızlığı o...
İşitme Kaybı
İşitme Kaybı
İşitme kaybı, dış etkenlerle ya da yaşın ilerlemesiyle birlikte kulaklarda oluşan bir rahatsızlıktır. İnsanların sosyal iletişimini engelleyen ve toplumda kendilerini yalnız hissetmesine neden olan bu sorun kulakta farklı bölgelerde oluşan hasarlarda...
Kulak Arkası Ağrısı
Kulak Arkası Ağrısı
Kulak arkası ağrısı oluşumu genellikle çocuklarda görülür fakat yetişkinlerde de sıklıkla rastlanan şikayetlerden biridir. Kulak ağrısı çekenler bu ağrının aniden bastırabileceğini yada ne kadar şiddetli olabileceğini bilirler. Nedenine bağlı olar...

 

Kulakta Ses Yankılanması
Kulak Zarı Çökmesi
Oksijenli Su İle Kulak Temizleme
Kulak Kaşıntısı
Orta Kulak Ameliyatı
Kulak Basıncı
Kulağın Altında Ağrı
Yutkunurken Kulaktan Ses Gelmesi
Kulak Ağrısı Nasıl Geçer
Ani İşitme Kaybı
İşitme Kaybı
Kulak Arkası Ağrısı
Kulak Zarı Ameliyatı
İç Kulak İltihabı
İşitme Cihazları
Bebeklerde Kulak İltihabı
Kulak Kıllılığı
Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir
Aşırı Kulak Çınlaması
Kulak Tümörü
Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir
Kulak Kanseri
Boğaz Ve Kulak Ağrısı
Hamilelikte Kulak Tıkanması
Kulak Memesi Ne İşe Yarar
Kulak Damar Tıkanıklığı
Kulak Kabartmak
Bebeklerde İşitme Testi
Bebeklerde Kulak Ağrısı
Kulak Duymaması
Popüler İçerik
Kulak Zarı Ameliyatı
Kulak Zarı Ameliyatı
Kulak zarı ameliyatı, dış ortam ve orta kulak boşluğunu ayıran, hava geçirmeyen ve çapı bir cm den fazla olan kulak zarının genellikle çocukluk döneml...
İç Kulak İltihabı
İç Kulak İltihabı
İç kulak iltihabı, labirent şeklinde olan denge sağlamamıza ve işitme duyumuzu kontrol altında tutan kulağın en içinde bulunan dokuların iltihaplanmas...
İşitme Cihazları
İşitme Cihazları
İşitme cihazları, işitme kaybı yaşayan kişilerin yaşam kalitesini arttırmak için üretilen işitme cihazları farklı çeşit ve özelliklerde kullanıcıların...
Bebeklerde Kulak İltihabı
Bebeklerde Kulak İltihabı
Bebeklerde kulak iltihabı, bebeklerde orta kulakta etkili olan kulak iltihabı özellikle 6 aylıktan itibaren etkili olmaya başlıyor. Bu çağdan itibaren...
Kulak Kıllılığı
Kulak Kıllılığı
Kulak Kıllılığı, Sendromuna sebep olan gen Y kromozomu üzerinde yerini alır. Oysa kromozom etkeni yalnız babadan oğula geçen kulak kıllılığı, balık pu...
Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir
Orta Kulak İltihabına Ne İyi Gelir
Orta kulak enfeksiyonuna ne iyi gelir, Orta kulak enfeksiyonu yetişkinlere nazaran çocuklarda daha sık görülen bir sağlık problemidir. Kulağın orta kı...
Aşırı Kulak Çınlaması
Aşırı Kulak Çınlaması
Kulak çınlamasına tıp dilinde " Tinnitus " adı verilir. Kulağın içinde sanki zil çalıyormuş gibi ses duyma olayıdır. Bu ses çok kalın veya çok ince bi...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Kulakta Ses Yankılanması
Kulak Zarı Çökmesi
Oksijenli Su İle Kulak Temizleme
Kulak Kaşıntısı
Orta Kulak Ameliyatı
Kızımın Küpe Delikleri Aşağıdan Delinmiş
Merhaba
Kulak Zarı Ameliyatıve Kulağın Onarımı
Kulak Tıkanıklığı
Aşırı Kulak Ağrısı
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Kızımın Küpe Delikleri Aşağıdan Delinmiş
Merhaba
Kulak Zarı Ameliyatıve Kulağın Onarımı
Kulak Tıkanıklığı
Aşırı Kulak Ağrısı
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022